Nepravoslávne náboženstvá

Hlava „novej Cirkvi“ Ukrajiny sa „odriekol“ od Konštantionopola

Hlava pseudopravoslávnej „novej Cirkvi“ Ukrajiny „Metropolita“ Epifanij Dumenko vyhlásil, že sa nepodriaďuje Konštantinopolu. Vyhlásil to s odvolaním sa na tomos o udelení lžiautokefélie. Pri tom priamo v texte od Fanara o udelení tomosa sa hovorí, že jurisdikcia „novej Cirkvi“ sa ohraničuje teritóriou Ukrajiny.

Hlava pseudocirkevnej štruktúry PCU „Metropolita“ Epifanij Dumenko vyhlásil, že „nová cirkev“ sa nepodriaďuje Konštantinopoľskému Patriarchátu. Podľa jeho slov o tom hovorí tomos o takzvanej autokefálii, ktorý bol daný ukrajinským rozkolnikom od predstaviteľov Fanara.

„Tento dokument tomos, priamo poukazuje na to, že sme nezávislá autokefálna Svätá Cirkev Ukrajiny“.-vyhlásil „Metropolita“ odkazujúc na obsah dokumentu, podľa RIA Novosti.

Pri tom v preklade tomosa, ktorý publikoval ešte skôr Fanar, sa hovorí o tom, že jurisdikcia „novej Cirkvi“ sa ohraničuje len teritóriou Ukrajiny. Pri tomto si nemôže určovať biskupov alebo vytvárať cirkevné obce za hranicou.

Okrem toho je tam napísané, že „nová Cirkev“ nemôže samostatne vyrábať myro na bohoslužby a všetky právne otázky rozkolnícka organizácia bude riešiť výhradne cez Konštantínopol.

Napriek tomu „Metropolita“ Epifanij Dumenko pre verejnosť vyhlásil „Naši protivníci hovoria o tom, že nemáme pravú autokefáliu, že sa podriaďujeme Konštantinopolu, a to nie je pravda.“

Taktiež utvrdil svoje myšlienky povýšeným vyhlásením, že PCU má „čestné 15-té miesto medzi inými miestnymi pravoslávnymi cirkvami“. 15. decembra (2018) v Kyjeve predstaviteľmi Fanara a pri aktívnej účasti Kyjeva a osobne prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka bol uskutočnený takzvaný „zjednocujúci sobor“ na ktorom bolo vyhlásené vytvorenie „Pravoslávnej Cirkvi Ukrajiny. 6. januára (2019) Konštantipolský Patriarchát odovzdal hlave PCU „Metropolitovi“ Epifaniju tomos o autokefálii.

Ruská Pravoslávna Cirkev ešte skôr nazvala takúto autokefáliu „ľahkomyseľnosťou“ a deň podpísania tomosa – tragickým v dejinách svetového Pravoslávia.

 

https://tsargrad.tv/news/glava-novoj-cerkvi-ukrainy-otreksja-ot-konstantinopolja_179460?utm_campaign=glava_novoi_cerkvi_ukrainy_onreksya_ot_konstantinipolya&utm_source=sendpulse&utm_medium=email&spush=cHJvZmlrQGUtbWFpbC5ydQ==

Tags: Ukrajina, Fanar, Konštantinopol, PCU