Články a knihy

Čo je Alicín

Čo je alicín?


Alicín je hlavnou biologicky aktívnou zložkou cesnaku.

1330353562_All

Prvýkrát hlásené Cavallitom a Baileym v roku 1944, alicín je kľúčovou zložkou zodpovednou za široké spektrum antibakteriálnej aktivity v cesnaku. Výskum tiež ukázal, že alicín je zodpovedný za zníženie hladiny tukov, proti zrážaniu krvi, proti hypertenzii, anti-rakovinovým účinkom, antioxidačným a anti-mikrobiálnym účinkom. Liečivá účinnosť cesnaku sa najlepšie meria jeho obsahom alicínu. Avšak alicín sa nenachádza v čerstvom cesnaku. Chémické zloženie cesnaku je veľmi zložité.

500x500_fitbox-allicin_max_90_caps


Čerstvý cesnak obsahuje enzým s názvom "alináza" (“allinase”) a "alín" (“alliin”) , ktoré sú obsiahnuté v rôznych častiach rastlín cesnaku. Táto jedinečná konštrukcia je navrhnutá ako obranný mechanizmus proti mikrobiálnym patogénom v pôde. Keď huby alebo iné pôdne patogény napadajú strúčik, membrána z týchto oddielov je zničená, a počas 10 sekúnd je alín konvertovaný do novej zlúčeniny s názvom alicín.

31PiKM5-0-L


Produkovaný alicín má veľmi krátky polčas rozpadu (doba potrebná na polovicu daného množstva zložky, ktorá sa naruší) a má typickú vôňu čerstvo drveného cesnaku. To je veľmi účinná zbraň, pretože obranné systémy strúčiku prichádzajú k životu (aktivujú sa) na veľmi malom mieste a na krátku dobu, zatiaľ čo zvyšok alinázy a alínu zostáva zachovaný v príslušných priestoroch a sú k dispozícii pre následné mikrobiálne útoky. Ešte dôležitejšie je to, že veľké množstvo nagenerovaného alicínu by tiež mohlo byť škodlivé pre rastlinné tkanívá a enzýmy, tak táto veľmi obmedzená krátkodobá produkcia je obmedzená na oblasť, kde prebieha mikrobiálny útok, čo minimalizuje vlastné poškodenie rastliny.

Z vlastných mnohoročných skúseností odporúčam úžívať 180mg tabletky jedenkrát denne spolu s užitím 3 gramov nezastupiteľného Vitamínu C, o ktorom sme na tejto stránku už písali.

Alicin_krem


Na kožné vyrážky a zapareniny odporúčam vynikajúci krém Alliderm.